úterý 27. ledna 2015

Vlhkosť podkladu pri kladení podlahových krytín

Jedná sa o dosť závažnú problematiku pri kladení samotných podlahových krytín rôzneho druhu. Často krát je vlhkosť podkladu zo strany zákazníka alebo investora veľmi podceňovaná, ba dokonca niekedy úplne bagatelizovaná.  Samozrejme všetko je ako sa hovorovo povie „v pohode“ až kým sa niečo nestane so samotnou podlahou.
Zvýšená vlhkosť v podklade má za následok v prvom rade nedostatočné spojenie s následnými podlahovými vrstvami, neskôr sa prejavuje napríklad bublinami, deformáciou drevených krytín a podobne. Z tohto dôvodu patrí k povinnostiam každého kvalitného podlahára pred kladením túto vlhkosť zmerať a s výsledkami oboznámiť stranu investora alebo vyššieho dodávateľa. Vlhkosť podkladov je dôležitá aj pre stanovenie času pre kladenie. Dodržaním stanovených hodnôt máte značnú možnosť predchádzať prípadným škodám.

Ako si odmerať vlhkosť podkladu svojpomocne?

Viem, že prevažná časť Slovákov je priemerne zručná, z čoho vyplýva, že si mnohí ľudia často kladú podlahy a podlahové krytiny svojpomocne. Ale je tu jedna zásada, ktorú by som určite na vašom mieste nepodcenil a to je práve vlhkosť podkladu. Každá podlahovina má predpísanú vlhkosť podkladu na ktorý môže byť kladená. Vlhkosť viete odmerať prístrojmi, ktorými prevažne disponujú podlahárske firmy. Ale je tu jedna metóda merania vlhkosti podkladu, ktorú si viete vykonať svojpomocne a radí sa medzi metódy orientačné.

Fóliová metóda ( v originály „plastic sheet method“)

Táto metóda je dokonca popísaná aj  v americkom predpise ASTM D 4263. Jedná sa o metódu pomerne primitívnu a značne orientačnú, ale i ona nachádza vo svete podláh svoje uplatnenie, najmä však medzi amatérmi. Je rýchla, jednoduchá a lacná. Napriek tomu, že neudáva žiadne kvantitatívne výsledky a často môže viesť k chybnému dojmu, že podklad je už pripravený na kladenie.
Pri tejto skúške vlhkosti podkladu sa výsek podlahy o ploche 45 cm x 45 cm prekryje čistou plastovou fóliou, ktorá sa po všetkých štyroch stranách tesne pripevní k podkladu, najlepšie je ju prilepiť po celom obvode hliníkovou lepiacou páskou, ktorá je parotesná.
Vyhodnotenie skúšky vlhkosti sa prevedie po 16 hodinách. Pokiaľ je po tejto dobe na spodnom povrchu fólie nepatrný kondenzát, alebo pokiaľ povrch betónu stmavol, betón nie je pravdepodobne pripravený na kladenie krytiny.
Výsledok tejto skúšky merania vlhkosti môže ovplyvniť rad vplyvov. V chladnejších podmienkach si betón môže vlhkosť podržať, kondenzát nebude badateľný a hrozí chybné vyhodnotenie vlhkostného stavu konštrukcie. Americká norma varuje pred pôsobením priameho slnečného žiarenia alebo nadmerného tepla. Teplota povrchu a okolitého prostredia by sa mala pri skúške pohybovať v rozmedzí doporučenom pre kladenie finálnej podlahovej krytiny.

Ručné príložné vlhkomery

Pokiaľ ste sa rozhodli zadať montáž podlahovej krytiny firme , tak ta by si mala aspoň orientačne premerať vlhkosť podkladu pokiaľ sa jedná o novostavbu, alebo ak sa jedná o podklad ktorý bol napríklad vytopený vodou. Podlahárske firmy najčastejšie na meranie vlhkosti podkladu používajú práve ručné príložné vlhkomery.



Slúžia väčšinou na orientačné meranie vlhkosti. Keďže sú rýchle, je možné v krátkom čase spraviť množstvo meraní, ktoré pomôžu stanoviť miesta so zväčšenou vlhkosťou, kde je potom možné urobiť poprípade presnejšie meranie pomocou prístroja CM (Carbid Methode).


Na záver chcem zdôrazniť ešte raz, že vlhkosť podkladu naozaj netreba podceňovať, pretože sa vám to môže poriadne vypomstiť vo forme zdutej podlahy, roztvorených spojov podlahy, nepríjemného zápachu alebo vo forme plesnivých soklových líšt.

Ako pripraviť podklad pod lepenú vinylovú podlahu?

Vinylová podlaha disponuje praktickými výhodami oproti laminátovým a dreveným podlahám. Avšak ako každá vec má svoje výhody, tak vinylová podlaha má aj nejakú tu nevýhodu. Podľa toho čo vnímam postrehy svojich zákazníkov tak ako nevýhodu by som mohol označiť skutočnosť, že vinylová podlaha určená na celoplošné lepenie je najnáročnejšia na prípravu podkladu z pomedzi ostatných podláh. A práve preto vám chcem priblížiť problematiku prípravy podkladu práve pod lepené vinylové podlahy.
Správne pripravený podklad pod vinylovú podlahu určenú na lepenie musí byť dokonale rovný a hladký, pretože vinylové dielce či tomu veríte alebo nie, vám skopírujú každú jednu nerovnosť podkladu a pokiaľ na ňom prehliadnete zrnko piesku, tak si môžete byť istý, že ho na položenej podlahe budete cítiť vo forme malej vypukliny. Skutočne netreba podceňovať túto prípravu podkladu a pokiaľ si na to sami netrúfate, tak to zverteodborníkom.
V krátkosti sa vám pokúsim opísať ako by asi mal vyzerať postup pri príprave podkladu pod lepené vinylové podlahy. Anhydritový alebo cementový poter si najskôr treba prebrúsiť, aby sa podklad zbavil slabo prídržného materiálu, prípadne zvyškov lepidiel či omietok, a zároveň zrovnal veľké nerovnosti. Takéto prebrúsenie sa zväčša vykonáva jedno kotúčovou alebo jedno tanierovou brúskou a brúsi sa buď brúsnym papierom zrnitosti P24 alebo rôznymi diamantovými kotúčmi. Podklad sa musí následne povysávať aby sa tak zbavil ťažkého jemného prachu a takto je potom pripravený na penetráciu a následné vylievanie samonivelačnou stierkou.
Tu by som chcel upozorniť ľudí, ktorí sú rozhodnutí pre anhydritový poter aby svojich majstrov vopred upozornili, že chcú mať poter naozaj dobre spravený a hneď tak pripravený na kladenie lepených vinylových podláh aby ho už nemuseli následne vylievať nivelačnou zmesou čím ušetria nemalé peniaze. Z mojich skúsenosti viem, že keď je anhydritový poter fakt dobre spravený, tak ho stačí iba prebrúsiť, napenetrovať a rovno sa naň môže lepiť vinylová podlaha.
Ak je podklad prebrúsený a povysávaný tak nasleduje penetrácia. Penetrácia slúži na to, aby zabezpečila dokonalé previazanie a spojenie podkladu s následnou vrstvou buď lepidla alebo nivelačnej stierky. Ak penetráciu podceníte alebo ju prípadne neurobíte tak vás hneď uistím, že následná vrstva na tomto podklade nebude ani zďaleka tak pevne držať ako keby ste podklad napenetrovali. Nesprávne zvolená penetrácia podkladu má niekedy za následok, že nivelačná stierka vám celoplošne popraská a odskočí od podkladu, čo sa prejaví dutým zvukom pri poklepaní na stierku.
 Ja používam nemeckú podlahársku chémiu UZIN a pri novostavbách najčastejšie aplikujeme penetráciu UZIN PE 360. Táto penetrácia sa valcovaním aplikuje neriedená v jednej vrstve alebo riedená 50/50 s vodou v dvoch vrstvách.
Keď je penetrácia suchá, tak môžeme pristúpiť k samotnému zrovnávaniu podkladu samonivelačnou stierkou. Pod vinylové podlahy rád používam stierku spomínanej značky UZIN pod označením UZIN NC 110. Je to hybridná cemento-sádrová samonivelačná stierka, ktorá sa veľmi dobre leje a zároveň rozlieva na ploche vďaka svojej nie moc hustej konzistencii čím krásne zrovnáva nerovnosti. Základom pri vylievaní podkladu je mať nivelačnú stierku riadne premiešanú aby v nej neboli hrčky, takže samotné miešanie nepodceňujte, pretože sa vám bude o to horšie s ňou pracovať. Nivelačná stierka sa po vyliatí na podklad rozťahuje tzv. hrabľami alebo tzv. gleťakom a hneď po roztiahnutí sa ježuje tzv. ježkom, ktorý stierku dokonale zrovná a hlavne odvzdušní. No a najdôležitejšie pravidlo je, že do nivelačných stierok akejkoľvek značky pridávajte iba toľko vody koľko je uvedené v návode na spracovanie. Ďalšia dobrá rada je, že pri vylievaní podlahy nivelačnou stierkou v žiadnom prípade nemajte pustené podlahové vykurovanie. Ideálna teplota priestoru a podkladu je okolo 15 stupňov celzia. Nie je dobré ak nivelačná stierka extrémne rýchlo tuhne, takže pri vylievaní podlahy ja osobne ešte aj zatváram okná aby sa tak spomalil proces vytvrdnutia. Keď stierka vytvrdne a je pochôdza, tak až následne otváram okná aby som zrýchlim proces odparenia vody z podlahy.
Stierka sa každopádne pred samotnou montážou premeria, či nie je ešte vlhká, a až následne sa pristúpi na samotnú montáž. Pred montážou si ja osobne ešte nivelačnú stierku prebrusujem jedno-kotúčovou brúskou zrnitosťou P24, povysávam ju a napenetrujem penetráciou vhodnou na lepidlo ktorým sa bude lepiť vinylová podlaha. Lepidla je dobre používať, ktoré sú priamo určené na vinylové dielce a PVC podlahy, je ich už na našom trhu dosť. Pre príklad: Quick Step Livyn lepidlo, Bona D 750UZIN KE 66 alebo prípadne UZIN KE 2000 S.
Dúfam, že som vám týmto príspevkom aspoň trochu ozrejmil problematiku prípravy podkladu pod vinylové dielce určené na celoplošné lepenie. Vaše osobné skúsenosti, postrehy prípadne otázky uvítam nižšie v komentároch.

Viete ako správne lepiť vinylové podlahy, dielce?

Určite ste si už mnohí všimli alebo spozorovali, že vinylové dielce sa čím ďalej tým viac udomácňujú na našom trhu. Osobne si myslím, že najbližších pár rokov budeme zažívať tzv. boom práve vinylových podláh. Podotýkam je to iba môj osobný názor a pocit.
Práve z tohto dôvodu som sa rozhodol zverejniť správny postup pri celoplošnom lepení vinylových podláh o podklad. Viem, že veľa z vás vie, že sú na trhu aj vinylové dielce, ktoré sa montujú na plávajúco, teda nelepia sa o podklad, ale o tých sa v tomto článku nebudeme baviť.

Správne pripravený podklad je pre vinylovú podlahu dôležitý

Najdôležitejší je správne pripravený podklad, ktorý dosiahneme vyliatím nivelačnej stierky. O príprave samotného podkladu som písal už v minulosti samostatný článok. Iba pripomeniem, že podklad musí byť dokonale rovný a hladký.

Aklimatizácia vinylovej podlahy

Vinylová podlaha musí byť pred samotnou montážou aklimatizovaná v priestoroch kde bude montovaná. Výrobcovia vinylových dielcov udávajú aklimatizáciu 24-48 hodín. Počas aklimatizácie by mala byť priestorová vlhkosť okolo 60 % a teplota okolo 20 stupňov celzia. Ďalšia dôležitá vec po aklimatizácii, je vlhkosť podkladu. Tu je najlepšie odmerať príložným prístrojom CM. Vlhkosť pri cementovom potere by mala byť rovná alebo menšia ako 2,05 CM, pri vykurovanom cementovom potere menšia alebo rovná 1,65 CM a pri anhydritovom potere menšia alebo rovná cca 0,3 CM. Ak ste splnili tieto dva dôležité kroky tak môžete pristúpiť k samotnej montáži.

Aklimatizovaná vinylová podlaha pripravená na montáž celoplošným lepením o podklad.

Smer pokládky vinylových dielcov

Pred montážou je nutné si určiť smer pokládky. Najzaužívanejší smer pokládky je rovnobežne s dopadajúcim svetlom do miestnosti. Teda po svetle. Viem, že niekedy do izieb svetlo dopadá aj z dvoch strán a niekedy možno až z troch strán naraz. Vtedy je nutné urobiť kompromis a zvážiť čo bude pre vás prirodzenejšie. Ak sa neviete rozhodnúť, tak si jednoducho na zemi na sucho vyskladajte zopár lamiel a uvidíte ako to bude lepšie vyzerať.
Montáž prvej rady vinylovej podlahy je kľúčová
Pokiaľ je smer pokládke rozhodnutý tak hurá na povysávanie podkladu, prípadne pozametanie. Začína sa lepiť tak, že sa na sucho začne skladať vinylová podlaha zhruba v troch až štyroch radoch, v závislosti na rozmere lamely. Samozrejme, že jednotlivé rady treba skladať tak, aby sa vám nestretol krátky spoj vedľa seba. Prekladajte krátke spoje minimálne cca 20 – 30 cm. Pokiaľ máte vyskladané rady vinylovej podlahy na sucho, tak stavbárskou ceruzkou si zaznačíte hranicu pokiaľ vinylové dielce siahajú, aby ste tak mali značku, pokiaľ presne natiahnete lepidlo. Po zaznačení hranice lepenia, si dielce jednoducho rozoberiete, uložíte vedľa a môžete tak pristúpiť k naneseniu lepidla. Lepidlo nanášajte vždy špachtľou, ktorú daný výrobca lepidla odporúča. Najčastejšie uvádzaná spotreba lepidla býva okolo 350g na jeden meter štvorcový. Ďalej postupujte podľa návodu lepidla, teda buď ho necháte odvetrať, alebo lepíte priamo do čerstvého lepidlového lôžka. Na trhu sú totiž rôzne lepidlá.
Na nalepenie prvej rady si dajte skutočne záležať, pretože od nej sa všetko bude odvíjať. Ďalej s lepením vinylových dielcov pokračujte tak isto ako na začiatku, že si na sucho opäť zložíte podlahu ale tentoraz už môžete vyskladať kľudne aj 5 – 6 rád. Montáž sa týmto systémom opakuje až kým nie ste pri poslednej rade.

Detailný záber na nanesené lepidlo, na ktoré sa lepí vinylová podlaha.
Po nalepení vinylových dielcov by sa mala celá plocha podlahy prevalcovať záťažovým valcom na to určeným.
Po zaschnutí a vytvrdnutí lepidla (uvádza sa v tech. liste daného lepidla) odporúčam na vinylovej podlahe aplikovať prvotné čistenie a údržbu. Prípravky, ktoré sú na to určené, vám vytvoria na povrchu vinylovej podlahy ešte dodatočný ochranný film, ktorý vám zabezpečí menej náročné čistenie v budúcnosti a zároveň zvyšuje oteru vzdornosť vašej podlahy.

pondělí 26. ledna 2015

Viete aké výhody má vinylová podlaha ?

Som už dlho pri podlahách, a môžem povedať, že toľko praktických výhod ako má vinylová (PVC) podlaha (vinylové dielce) nemá žiadna laminátová ani drevená podlaha. Budem v tomto článku vychádzať z toho, že porovnávame bežné podlahy, ktoré sa v drvivej väčšine montujú do bytov či rodinných domov. Teda vinylová podlaha, laminátová podlaha a drevená podlaha. Je jasné, že existujú aj extrémne odolné priemyselné podlahy z rôznych epoxidov atď. Mne sa ale jedná o bytové podlahy.
Tak uvediem Vám výhody vinylovej podlahy, ktoré vidím z pohľadu podlahára ako veľmi praktické. Vinylová podlaha ma tieto podstatné výhody:

NAJVHODNEJŠIA NA PODLAHOVÉ VYKUROVANIE

-    Spomedzi laminátových a drevených podláh má vinylová podlaha najnižší tepelný odpor a to iba 0,01 m2.K/W. Hodnota u laminátových podláh sa hýbe niekde okolo 0,05 – 0,07 m2.K/W a u drevených podláh až okolo 0,127 m2.K/W. Je teda jasné, že vinylová podlaha najlepšie vedie teplo a je priam ideálna na konštrukcie s podlahovým vykurovaním.

ODOLNÁ PROTI POŠKODENIU PRI VYTOPENÍ

-    Tým, že je vinylová podlaha zo syntetického materiálu tak absolútne nereaguje na zmenu vlhkosti a teda nijak nezareaguje ani pri vytopení podlahy. Jednoducho ak vytopíte vinylovú podlahu, ktorá je riadne nalepená na cementovom alebo sadrovom podklade tak sa nemusíte obávať akejkoľvek škody na podlahách. Podlahu utriete a vysušíte a môžete si ju ďalej užívať v plnej kráse, čo sa nedá povedať o laminátových a drevených podlahách. Zákazníci , ktorí majú doma nejaké to zvieratko si taktiež pochvaľujú vinylové podlahy z hľadiska ich odolnosti a veľmi praktickej údržby. Mnohí viete, že napríklad psí moč je extrémne agresívny a iba ťažko mu odoláva laminátová a drevená podlaha.
 

ĽAHKÁ VÝMENA POŠKODENEJ LAMELY

-    Ak poškodíte vinylovú podlahu, respektíve vinylový dielec, tak jeho výmena je veľmi jednoduchá a rýchla. Jednoducho sa vinylový dielec nareže nožom, vytrhne sa z podlahy z pomedzi ostatných dielcov, vyčistí sa podklad od lepidla, nanesie sa nové lepidlo a nová vinylová lamela sa vlepí na miesto tej poškodenej. Hotovo. Takáto oprava trvá cca 20-30 min. A to upozorňujem, že celá oprava sa robí za plnej bytovej prevádzky, bez akéhokoľvek odsúvania nábytku či kuchyne, bez akéhokoľvek demontovania obvodových líšt a bez akéhokoľvek ďalšieho rozoberania podlahy.  Pravda máte doma niektorí z vás vyštrbený nejaký kúsok laminátovej alebo drevenej podlahy a nechce sa vám to vymeniť, lebo by ste museli všetko demontovať až po to konkrétne poškodené miesto? V tomto je vinylová podlaha geniálna.
Ja som človek, ktorý ma rád praktické veci a z tohto môjho pohľadu sú tieto tri výhody pre mňa kľúčové. Medzi ďalšie výhody vinylovej podlahy patrí napríklad nízka hlučnosť podlahy, ľahká údržba, väčšia odolnosť proti poškrabaniu, odolnosť proti poškodeniu podlahy pri páde predmetov na podlahu atď. Je mi jasné, že tento môj názor nemusíte zdieľať a ja to plne chápem, pretože každý človek má iné priority, nároky a požiadavky na podlahu. Jasné, že keď ste zástanca prírodných materiálov tak si predsa nevyberiete vinylovú podlahu, ale siahnete po drevenej podlahe. Týmto článkom som chcel povedať to, že máme na trhu s podlahami vážneho konkurenta laminátovým a dreveným podlahám.